Vy neznáte PAK CHOI? Pak je čas ho zkusit!

PAK CHOI A CO S NÍM.

Mám italskou kamarádku Giadu.

Mám hodně italských kamarádek, ale tuhle mám obzvlášť ráda, i když se skoro nevídáme. Ještě, že existují ty sociální sítě. Miluju totiž kreativní, odvážné, ale přitom nekomplikované lidi. A taková je ona.

Giada se mnou několikrát pracovala jako technická průvodkyně u insentivních a kongresových skupin a spřátelily jsme se. Máme totiž stejné hobby. Posedlost cestováním.

Giada žila několik let v Thajsku a  rovněž jako já propadla kouzlu Asie. Večeře s klienty jsme trávily povídáním si o všem možném, co nás na cestách potkalo. Proč odešla z Thajska, kde má dva krásné byty na lukrativním místě u moře?

Tak to by bylo na román.

Ale dnes o něčem prozaičtějším. O jídle.

Gida je taková ta pravá Italka ze severu. Dlouhé, tmavě plavé vlasy, nenápadný, ale pečlivý make up, štíhlá, vypracovaná postava. A široký úsměv.

A potom, ten italský styl.

Italky jsou elegantní prostě i v džínách, jednoduchém tričku a teniskách.

Ač nejsou opravdu žádné dietářky a jedí velmi zdravě (což je v Itálii normální), vařit je baví.  Ještě dnes spousta Italů chodí o polední pauze na oběd domů.  A co víc, nejen Italky, ale Italové obecně,  jsou velmi, velmi kreativní.

V Itálii se jí mnohem méně masa než u nás, zato si dopřávají ryby a výbornou zeleninu. Giada navíc maso nejí vůbec. Ovšem pokud se podíváte na její kulinářské výtvory, sbíhají se vám sliny.

Když jsem začala dávat dohromady pro svoje e-kuchařky ty nejlepší cestovatelské recepty, mnoho inspirace k příručce o salátech a přílohách (nejen recepty na těstoviny a rizota) jsem dostala právě od ní.

On totiž ten salát nebo příloha může být opravdu samostatné jídlo.

A díky Giadě jsem začala jíst pak choi.

Tedy, okusila jsem ho už v Indonésii, ve výborném salátu gado gado. Ale nenapadlo mi, udělat si ho jen tak. Až když jsem uviděla na Giadině facebooku ty fotky. „Jak to děláš? “ Byla moje okamžitá reakce. „Velmi jednoduše“. Zněla odpověď.

A od té doby si pak choi dělám velmi často. Dostane se celkem běžně, alespoň v Lidlu, kde obvykle nakupuji, mají ho taky skoro všechny vietnamské večerky.

Má velmi málo kalorií, zato opravdu hodně jiných věcí.

Železo, fosfor, vápník, hořčík, vitamíny K, B, C, betakaroten. Vlákninu a kyselinu listovou. To bude něco říkat především nastávajícím maminkám v prvním trimestru. Potom je tady minerální selen.

Všechno jsou to antioxidanty a napomáhají buňkám v boji s volnými radikály. Již zmiňovaný minerální selen snižuje výskyt nádorů, detoxikuje tělo a brání bujení zánětů.

Jak potřebná je vláknina, to snad ani nemusím zmiňovat.

Konzumace této odrůdy zelí, která pochází z Číny, přispívá k snižování krevního tlaku, podporuje pamět, napomáhá učení, stimuluje kardiovaskulární systém a pomáhá absorbovat tuk, což je dobré, pokud právě hubnete.

A víte, co?

Opravdu chutná.

Může se přidat do různých směsí salátů, a nebo lehce osmahnout na rostlinném oleji. Třeba ještě s další zeleninou. Skvěle jde se zázvorem a čerstvou kurkumou. Lehce se podlije vodou, přisolí a chvilku ještě podusí v páře.

Zapoměla jsem na šalotku a červenou cibuli, česnek, chilli papričku. Pokud si k němu dáte vejce natvrdo nebo volské oko, plátek bílého masa a nebo tofu, je to dokonalá příloha.

Dozdobuju ho drcenými buráky nebo kešu. Ale jdou i slunečnicová semínka, chia semínka nebo klíčky.

Klidně si ho  můžete vypěstovat i na zahrádce. A co tedy s ním? Už jsem vám dala trošku inspirace.

Fotky vám pak napoví víc.

Fantasii se meze nekladou. To mě naučila Giada a další italští přátelé. Koneckonců gado gado je toho důkazem. Je to tak úžasná kombinace chutí, že stojí zato shánět ingredience. Ostatně, máme tady přece ty vietnamské večerky, že.

Takže pak choi klidně zkombinujte s jinými saláty nebo zeleninou, můžete přidat i ovoce a sýry (ty neobvyklé kombinace jsou výborné), různé ořechy a taky třeba avokádo. Když salát ještě posypete koriandrem, je to opravdu naprostá exotika. Výborně chutná rovněž s tofu.

Proč jsem tento článek napsala? Jednoduše proto, že jsem zjistila, že ačkoli je tato zelenina běžně k dostání, spousta lidí pak choi prostě nezná.

Škoda, neopomínejte ho.

Tak ať vám chutná a každý den je ten NEJ!