Létající drak

AKITSU – SHIMA.

To je jedno z nejstraších pojmenování japonských ostrovů. Znamená to ostrov(y) vážek. Tento nádherný hmyz je nejen v Japonsku, ale po celé Asii spojován s odvahou a sílou. A je také považována za posla štěstí a radosti.

Je zvířetem posvátným a je spojena s přerodem a sílou k překonání velkých ztrát.

Vážka se dožívá v průměru asi čtrnácti dnů, výjimečně žije i šedesát dnů.

Dnes se někde v pralesích Asie či Ameriky vyskytují vážky dlouhé až dvacet centimetrů, ale to je nic proti tomu, jaké bývaly kdysi. Proč?

Evoluce vážek souvisela s úbytkem kyslíku na zemi. Mají totiž na tělech takové speciální trubice, které kyslík rozvádí do celého organismu. Ale dnes je ho mnohem méně, takže by nebylo možné zásobovat tak velkého tvora.

Vážky mohou migrovat na obrovské, někdy tisícekilometrové vzdálenosti. Ve staré Indii právě podle pohybu vážek určovali monzun.

Co je zajímavé, že larvy vážek žijí mnohem déle, než vážky samotné. Mohou to být dva měsíce, ale někdy „spí“ ve vodě klidně až pět let.

Vlastně všude na světě, kde se vážky vyskytují, je jim nějaká ta symbolika připisována. Není však vždy tak lichotivá, jako v Asii.

Já mám ráda Asii a tohle všechno jsem se o vážkách dozvěděla jen díky tomu, že jsem si přeložila z angličtiny výraz dragonfly.

Létající drak. Nevěděla jsem, že to znamená vážka. Napadlo mi to teprve, když jsem v tom nádherném hostalu na Bali obdivovala neuvěřitelné dekorace, obvykle vyřezávané ve dřevě. Vypodobnění vážky zde měli všude.

Jestli někdy pojedete na Bali, určitě se zastavte v městě Ubud.

Není to u moře, ale je to centrum řemeslné výroby. Především zde na každém kroku narazíte na překrásné vyřezávané předměty. Já jsem jednoho Buddhu vezla přes půl světa. A je opravdu nádherný.

V Ubudu však prodávají i překrásné stříbrné šperky s pravými kameny a další velice, velice kvalitní věci.

Ubud možná znáte z kultovního filmu s Julií Roberts „Jíst, meditovat, milovat“:

Dnes už je, i díky tomu, Ubud tak trošku profláklý. Jak se říká. Vrátit se do něj po dvaceti letech bylo částečně zklamáním, ale na druhou stranu zase příjemným překvapením. Dnes už jde doopravdy o turistické místo, které však uspokojí i náročné cestovatele. A protože jsme cestovali s dítětem, bylo to milé.

Pravda, do opičího pralesa se platí vstupné a turistů je zde jako na Václaváku.

Ale pořád je to veselé krmit opice banány.

Najdete zde spoustu restaurací, krámků i barů s obligátními „happy hours“.

A je to centrum jógy.

V Ubudu jsou ty nejkrásnější a nejznámější rýžové terasy. Ale fotku sem nedám. Tentokrát jsem k nim ani nedošla, ač jsme je měli kousek za hostalem. Proč? Možná proto, že už jsem je kdysi viděla a některé věci není dobré vidět znovu. Abychom třeba nepřišli o nádhernou vzpomínku.

A možná proto, že hostal Dragonfly byl tak úžasný, že jsme ho ani nechtěli opoustět. A jen si tak posedávali na terásce, plavali v bazénu, trávili hodiny u snídaně pod zastřešenou stropní terasou a nebo si dávali vynikající veganskou zmrzlinu. Taky zde byla sauna a to byl zážitek sám o sobě.

Podnik patří paní z Malajsie a jedna chatka je krásnější než druhá. Tropická zahrada, potůček, girlandy květin.

 

Místo, kde se člověk opravdu může přerodit.

Stranou ruchu města, nedohledatelný na Bookingu.

Tak to ale bývá. Ta nejlepší místa i věci se dohledávají složitěji.

 

 

Nový eBook zdarma ke stažení na úvodní stránce blogu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.